PostHeaderIcon Evden Eve Nakliyat Belgeleri

Evden eve nakliyat konusunun artık kurumsallaşması ile birlikte ev taşımak kelimesinin dışına çıktığından bahsetmiştik. Bu sefer de bu kurumsallaşmanın gerektirdiği ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından zorunlu kılınan evden eve nakliyat belgelerinden bahsedelim. Bu belgeler ve belgelerin neleri ifade ettiğine bir göz atalım…

2004 yılında söz konusu edilen ve takiben 2005 ve 2006 yıllarında çeşitli düzenlemeler yapılan taşımacılık belgeleri K yetki belgesi olarak adlandırılmış ve taşımanın türüne göre kategorilendirilmiştir. Bunlar da K1, K2, K3 yetki belgeri adını almışlardır….

K Yetki belgesi : Gerçek ve tüzel kişilere verilen ticari amaçlı yurt içi taşımacılığı için gerekli olan belgedir. Taşımacılığın türüne göre 3′e ayrılmıştır…

K1 Yetki belgesi : Yurtiçinde ticari amaçlı eşya taşımacılığı yapacak kişilere verilen belge türüdür.

K2 Yetki belgesi: Ticari bir maksat gütmeden sadece kendi işleri için yurt içi taşımacılık yapacak firmalara verilen belge türüdür.

K3 Yetki belgesi : Yurt içerisinde ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacak olanlara verilen belgedir.

Bu belgelerin ne geçerliliği var derseniz, hiçbirisi özel bir kursa tabi tutulduktan sonra verilen belgeler değildir. Sadece yapılan işin resmiyete döküldüğünü ve devletin kişi veya kurumlara iş yapma hakkı verdiğini gösterir. Ve bu belgeler herhangi bir kurs karşılığı verilmediği için, ücret karşılığı verilmiştir. Bir bakıma vergilerin kolay kontrolü için verilen bu belgelerin evden eve nakliyat firmasının tecrübesiyle bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Her şeye rağmen siz evden eve taşımacılıkta veya bürodan büroya taşımacılıkda bu belgeleri göz önünde bulundurun. Eğer Evden eve nakliyat yetki belgesi olmayan bir firmayla çalışırsanız, eşyalarınıza gelecek zararda sorunun giderilmesi daha zor olacaktır.

Türkiyenin evden eve nakliyat Resmi Sitesi
Copyright 2009 Yapi.Gen.Tr